Czy warto uczyć bhp? - bhp

bhp warszawa

Podział kursów BHP

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ każdy pracownik i pracodawca musi posiadać ukończone ważne szkolenie BHP. Przeprowadzaniem szkolenia BHP zajmuje się specjalna

Czy warto uczyć bhp? - bhp bhp warszawa
firma zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów z branży BHP. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi być odpowiednio dobrane do rodzaju pracy, jaka jest wykonywana przez pracownika. Podstawowe rodzaje kursów BHP to kursy przeznaczone dla pracodawców i osób na stanowiskach kierowniczych, kursy BHP dla pracowników biurowych, kursy BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, a także kursy dla osób na stanowisku inżyniera. Można wyróżnić jeszcze wstępne szkolenia BHP, które musi przejść obowiązkowo każdy nowo przyjmowany pracownik. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności, w zależności od rodzaju kursu. Prowadzeniem każdego kursu zajmują się osoby posiadające odpowiednie wykształcenie w branży BHP.


Często opowiadają za nie zewnętrzne firmy

Bezpieczeństwo w pracy to rzecz niezwykle istotna i coraz bardziej respektowana, zarówno przez samych szkolonych, jak i pracodawców. Szkolenia BHP organizowane w ramach pracy są sposobem na podniesienie warunków pracy. Często opowiadają za nie zewnętrzne firmy, zwłaszcza w przypadku mniejszych zleceniodawców takich przedsięwzięć. Outsourcing BHP, czyli właśnie zatrudnianie specjalistów od bezpieczeństwa z zewnętrznych firm jest sposobem na dodatkowe oszczędności, klient nie zatrudnia na etat dodatkowego pracownika, a jedynie doraźnie wynajmuję osobę która ma przeprowadzić szkolenie BHP, dbać o kontrolę, dokonywać oceny bezpieczeństwa miejsca pracy. Firmy oferujące outsourcing BHP, jako skierowane do mniejszych pracodawców, są przystępne cenowo, jeśli chodzi o wykonywane przez nich usługi. Jest to również dodatkowy sposób na podniesienie efektywności w miejscu pracy, poprzez przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w miejscu pracy dla zewnętrznej firmy, która ma za zadanie monitorować sytuację i informować w momencie wykrycia niebezpieczeństwa.


Zakres tych usług może różnić się

Śmiało można powiedzieć, że outsourcing BHP jest szerokim pakietem zróżnicowanych usług, które są kierowane do właścicieli firm, przedsiębiorstw i spółek. Zakres tych usług może różnić się w zależności od tego, kto dokładnie się nimi zajmie. Na ogół jednak oferty firm oferujących outsourcing są dość podobne. Co takiego składa się zatem na oferowane przez nie pakiety?

Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że firmy outsourcingowe pomagają w zarządzaniu całościowym bezpieczeństwem w miejscu pracy. Robią to na wiele sposobów. Organizują szkolenia BHP (i te wstępne, i te okresowe) i pilnują tego, by nowi pracownicy zawsze mogli wziąć w nich udział. Pomagają też w ustalaniu przebiegu wypadków, jeżeli tylko dojdzie do nich w miejscu pracy. Każda firma oferująca pakiety usług BHP ma też prawo do wykonywania audytów poziomu bezpieczeństwa i higieny miejsca pracy oraz stanu ochrony przeciwpożarowej. Zakres usług wchodzących w skład pakietów jest naprawdę niesamowity i każdy pracodawca może na nim zyskać.


obejmująca tylko szkolenia BHP) jak i

Wielu pracodawców decyduje się aktualnie na outsourcing BHP zamiast zatrudnienia pracownika służb BHP w swojej firmie. W większości przypadków rozwiązanie to jest wybierane ze względu na chęć obniżenia kosztów - wynajęcie zewnętrznej firmy jest zdecydowanie tańsze niż stworzenie nowego stanowiska pracy w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, pracodawca odsuwa od siebie w ten sposób po części obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i powierza to zadanie innemu przedsiębiorstwu.
Usługę outsourcingu BHP reguluje umowa podpisana między obiema firmami i może być zarówno jednorazowa (np. obejmująca tylko szkolenia BHP), jak i długoterminowa. Do najczęstszych zadań firmy zewnętrznej należą zazwyczaj wspomniane wyżej szkolenia BHP, analiza i ocena ryzyka zawodowego, kontrole stanowisk pracy, doradztwo w zakresie ewentualnych modernizacji, zgłaszanie firmy w PIP oraz PIS, ustalanie oraz analiza przyczyn wypadków na terenie firmy oraz tworzenie protokołów i reprezentowanie przedsiębiorstwa w postępowaniu powypadkowym.